Kilka słów na temat mykoterapii

Grzyby od stuleci służą człowiekowi za pożywienie. Cenione są za niepowtarzalny smak i aromat. Jednak poza walorami smakowymi posiadają szereg właściwości leczniczych i na tym właśnie skupia się mykoterapia.

Mykoterapia lub inaczej fungoterapia to po prostu leczenie grzybami. Wywodzi się ona z Medycyny Wschodniej, która powstała w Chinach, a rozwinęła się w Japonii około 4 tysiące lat temu. Jednak w historii wszystkich narodów można natknąć się na informacje mówiące o stosowaniu grzybów leczniczych.

Około dwóch tysięcy lat temu napisano podręcznik z medycyny wschodniej. W podręczniku tym wymieniono 365 gatunków ziół oraz grzybów. Za najskuteczniejszy lek wskazano wówczas grzyb reishi (łac.Ganoderma lucidum ). Grzyb ten zwany jest w medycynie chińskiej „boskim grzybem nieśmiertelności”. Współcześnie reishi jest jednym z najpopularniejszych grzybów stosowanych w mykoterapii.

Kolejnym niezwykle ważnym w mykoterapii grzybem jest cordyceps określany mianem „najsilniejszej ładowarki energii ze wszystkich grzybów”. W tradycyjnej medycynie chińskiej grzyb ten wykorzystywany był do leczenia pacjentów z nowotworami. Cordyceps zaliczany jest do adaptogenów, czyli naturalnych substancji roślinnych zwiększających zdolności adaptacyjne organizmu i tym samym podnoszących jego odporność na stres i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

W połowie XX wieku potwierdzono antynowotworowe właściwości borowika szlachetnego. Jak wynika z literatury tematu bardzo dobrze udokumentowane zostały antyoksydacyjne właściwości między innymi grzybów takich jak: soplówka jeżowata, zimówka aksamitnotrzonowa, shiitke, boczniak ostrygowaty, pieczarka brazylijska, polówka wiązkowa ,borowik szlachetny i czernidłak kołpakowaty. Grzyby stanowią także bogate źródło antybiotyków. Wykazują również działania przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

W licznych opracowaniach opisano antywirusowe działanie grzybów takich jak reishi i błyskoporek szczotkowaty. Grzyby działają także przeciwalergicznie. Takie właściwości wykazano między innymi w reishi, zimówce aksamitnotrzonowej, nameko i boczniaku mikołajkowym.

W medycynie ludowej bardzo popularny był porek brzozowy. Grzyb ten do dzisiaj stosowany jest do leczenia ran, a także jako środek uspokajający, stymulujący trawienie, stany zapalne żołądka oraz przeciwpasożytniczo.

Grzyby przyczyniają się do odbudowy, odmłodzenia oraz regeneracji całego organizmu. Wiele z nich nie zostało jeszcze zbadanych. Warto jednak podkreślić, że grzyby są bogate w białka, złożone polisacharydy i antyoksydanty. Mają niską zawartość prostych węglowodanów oraz tłuszczy. Nie zawierają cholesterolu lecz aktywnie regulują jego poziom w organizmie człowieka. Są dobrym źródłem witamin i minerałów. Zawierają enzymy oraz ich inhibitory, które przyczyniają się do lepszej pracy naszego organizmu. Przykłady pozytywnego oddziaływania grzybów na nasze zdrowie można by mnożyć w nieskończoność. Niewątpliwie grzyby mogą stanowić naturalny składnik diety zapobiegającej chorobą cywilizacyjnym. Mogą także znacząco wspomagać leczenie konwencjonalne i być jego uzupełnieniem .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Operacja pn.: „Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań produktowych bazujących na grzybach egzotycznych” mająca na celu dywersyfikację oferty firmy Planto Jacek Śledziewski oraz podniesienie jej konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym. Osiągnięcie założonego celu jest uzależnione od wdrożenia innowacyjnej i przyjaznej środowisku technologii produkcji suplementów diety bazujących na suszu grzybów egzotycznych oraz zestawów edukacyjnych do samodzielnej hodowli i upominków firmowych. Realizacja inwestycji przełoży się na utworzenie 2 miejsc pracy.

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Unia

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie